Műtét utáni rehabilitáció hasi sérv esetén: hogyan gyorsítható a felépülés gyógytornával?

<strong>Műtét utáni rehabilitáció hasi sérv esetén: hogyan gyorsítható a felépülés gyógytornával?</strong>

Egy hasi sérv igen eltérő tüneteket produkálhat, de felismerése egyszerű, hiszen a jellegzetes dudor azonnal segíthet beazonosítani a betegséget. A kezelési módok minden egyes sérv típus esetén eltérőek lehet. A gyógytorna nagyon nagy segítséget jelenthet, így a betegség felismerése, a műtétek után érdemes azonnal gyógytornász szakemberhez fordulni.

Mi a sérv?

Egy kitüremkedő belső szerv okozhat sérvet, ami a legtöbb esetben nyomás vagy izom gyengeség miatt alakulhat ki. A hasi sérv tulajdonképpen egy kapu, amin a szövet vagy a szerv kitüremkedik. Ez előfordulhat a köldöknél, a lágyéknál, gyomortájon vagy a heréknél is.

 

Pontosan mik a tünetei?

A különféle típusok különféle tüneteket produkálnak. A dudor vagy duzzanat hasi sérvnél érintésre érzékenyebb lehet. A begyulladt sérv szúró vagy égető fájdalmat okoz, amely sokszor már egészen elviselhetetlen mértékű. Köhögéskor vagy nevetéskor ez a dudor akár még jobban kitüremkedhet, így ebben az esetben kétség sem férhet ahhoz, hogy sérvünk van. Mivel a gerincsérvet nem lehet kitapintani, így ezt lehet e legnehezebben diagnosztizálni. Ilyenkor a zsibbadásra, az érzéskiesésre és az izomgyengeségre figyelhetünk fel, ami jelezheti a betegség kialakulását.

Hogyan lehet kezelni a hasi sérvet?

Általában műtéttel kezelik a hasi sérvet, amit végezhetnek laparoszkóppal vagy nyitott hasi műtéttel. A laparoszkópos beavatkozás csak egy adott sérv méretig végezhető, mint például egy lágyéksérv vagy egy kiújult sérv. Az operáció közben egy szövetbarát hálót is elhelyeznek, amely meg tudja erősíteni a hasfalat. A nyitott sérvműtét hasi sérvnél fordulhat elő, vagy akkor, ha túlságosan nagy a sérvkapu. Ilyenkor nem minden esetben ültetnek be hálót.

Szükséges-e a rehabilitáció?

Igen. A gyógytornát fogják javasolni, ami egy természetes kezelési módszer és a gyors gyógyuláshoz elengedhetetlen. Gerincsérv esetén például először a gyógytornát javasolják és csak a legvégső esetben kerülhet sor a műtéti beavatkozásra. Ezért is érdemes minél előbb elkezdeni a hasi sérv kezelését gyógytorna gyakorlatokkal (0630 505 0503; 1061, Paulay Ede utca 47.).

Hogyan zajlik a gyógytorna?

Csak szakképzett gyógytornász felügyelete mellett lehet elvégezni a gyakorlatokat, az általa meghatározott ismétlésszámmal. Gyógytornával elkerülhetők a szövődmények és minden olyan komplikáció, ami csak megnehezítheti az életünket. A gyakorlatokat naponta akár többször is el kell majd végezni, ami az idő előrehaladtával csökkenthető.

Kíméletes mobilizációs gyakorlatok várnak ránk a műtétek után, amelyek helyreállítják az izmok optimális működését és segítenek a mélyizomlánc, valamint a sérv kiújulásának elkerülésében is. A szakember által felügyelt gyakorlatok elvégzésével helyreáll az izomegyensúlyunk, kialakul a megfelelő core izomzatunk. A munkába visszatérve már a helyes testtartással fogjuk elvégezni a mindennapi feladatainkat, így elkerülhetjük a további megbetegedéseket.

Gerincsérv esetén speciális technikákat is bevetnek a szakemberek, mint például a manuálterápiát vagy a különféle idegmobilizációs gyakorlatokat. A funkcionális gyógytorna a gerincünket stabilizáló izmokat erősíti, így a helyes testtartásunk visszatér és panaszmentesen élhetjük az életünket.