Mi a csatni és hogyan készül?
A csatni (angolul chutney) egy dél-ázsiai eredetű fűszeres szósz, amely az elmúlt években az európai gasztronómiában is igen népszerűvé vált. A szóban forgó finom étek elkészítése egyáltalán nem igényel semminemű komolyabb konyhatechnikát vagy tapasztalatot – így azok is könnyűszerrel remekelhetnek a csatni elkészítésében, akik egyébként nem járatosak a gasztronómiában.
Egyszerű és nagyszerű
A fűszeres, karakteres szósznak gyümölcsből és zöldségből készített variánsai is vannak, de nem ritka, amikor e kettőt egymással kombinálva tálalják a csatnit. Az elkészítésének számtalan variációja létezik, így, ha megszereztük a szükséges alaptudást, kedvünkre variálhatjuk a csatni receptet is, szabad teret engedve a fantáziánknak és a kreativitásunknak. A siker kulcsa a minőségi alapanyagok használata – bár ez tulajdonképpen minden ínycsiklandozó étel tekintetében elmondható.
Gyümölcsből készített szószok – célkeresztben az alma és a szilva
Idehaza az almából és a szilvából készített szósz a menő, amelyek tulajdonképpen nagyon hasonlítanak a gyümölcslekvárra. Lássuk, hogyan készülnek ezek a finomságok!
Alma csatni alap recept
Hozzávalók:
- 1 evőkanál vaj,
- 1 kávéskanál ánizs,
- 1 darab szárított chili,
- 0,5 kávéskanál kurkuma,
- 3-4 nagyobb alma,
- 3 evőkanál cukor és
- 25 ml víz.
Első lépésként mossuk meg az almákat alaposan, majd vágjuk fel kisebb kockákra. Következő lépésként melegítsük fel a vajat, majd tegyük hozzá a fűszereket, vagyis a kurkumát, az ánizst, illetve a szétmorzsolt chilit is. Ha a fűszerek megpirultak, adjuk hozzá a mixtúrához az alma kockákat és pároljuk az egészet 5 percig. Ha letelt az 5 perc, adjuk hozzá a vizet is, és addig pároljuk fedő alatt, amíg az alma teljesen szét nem fő. Utolsó lépésként adjuk hozzá a már majdnem kész csatnihoz a cukrot, és lassú tűzön addig főzzük, amíg teljesen lekvár-szerűvé válik.
Szilva csatni – fűszeresen édes finomság a konyhából
Hozzávalók:
- 1 evőkanál olívaolaj,
- 2 darab csillagánizs,
- 2 teáskanál fahéj,
- 1 késhegynyi gyömbér,
- 0,5 tk szegfűszeg,
- 1 kg szilva,
- 2 lilahagyma,
- 15 dkg cukor és
- 1 dl almaecet
Kezdjük a főzést a szilvák alapos megmosásával, kimagozásával, majd kis kockákra való vágásával. Hevítsük fel az olívaolajat, majd tegyük hozzá cukrot és az apró kockákra vágott lilahagymát. Pár perc párolás után adjuk hozzá a szilvát, amelyet kis kevergetés után az összes többi fűszer is követ. A szószt kis lángon főzzük készre körülbelül 40 percig, nem megfeledkezve a folyamatos kevergetésről sem (különben odaég). Mielőtt levennénk a tűzről a chutney-t, adjuk hozzá az almaecetet is, s ha már olyan sűrű, mint a lekvár, késznek is nyilváníthatjuk a fűszeres finomságot. Ne feledkezzünk meg a darabos fűszerek eltávolításáról sem a chutney-ból. A szóban forgó karakteres étel egyébként hűtőben hosszabb ideig is eláll.
Miért érdemes chutney-t készíteni?
Segíti az emésztést, meghozza az étvágyat és felfrissíti az étkezési szokásainkat – ez a csatni! Bármelyik ételhez tökéletesen passzol, igazi szín- és ízkavalkád lévén pedig az egész család új kedvencévé avanzsál.