Hagyományos kovászos uborka készítése
A hagyományos kovászos uborka tipikusan nyári csemege – az elkészítésének első lépése ugyanis az, hogy megbízható forrásból ellenőrizzük az elkövetkező napok időjárását. Abban az esetben ugyanis, ha a soron következő napok melegnek ígérkeznek (a hőmérséklet nem kúszik alább 30 Celsiustól), bátran belevághatod a fejszédet ebbe az egyébként igencsak egyszerű és egészséges „ropogtatnivaló” elkészítésébe.
Bátran vágj bele – az eredmény sikere előre borítékolható
Konyhai tapasztalat hiányában sokan ódzkodnak a hagyományos kovászos uborka elkészítésétől, mondván, „ez nekem úgysem sikerülhet”. Ha Te is szkeptikus vagy a gasztro-tevékenység végkimenetelét illetően, engedd meg, hogy rávilágítsunk: ha betartod a kovászos uborka elkészítésének egyes lépéseit, az eredmény sikerességét egész nyugodtan előre borítékolhatod!
Néhány szóban a hozzávalókról
A hagyományos kovászos uborka készítésének kellékei, hozzávalói: egy darab 5 literes üveg, 2,5 kg uborka, 3 liter víz, 3 evőkanál só, egy csomag kapor, fokhagyma, egy nagy szelet kenyér (lehetőleg kovásszal készült).
A nulladik lépés: a víz előkészítése, avagy miért puhul meg a kovászos uborka?
A hűsítő nyári finomság abban az esetben váltja be a hozzá fűzött reményeidet, ha jó ropogós. Sokaknak azonban mégsem sikerül elérni ezt a megfelelő állagot. A tapasztalt háziasszonyok szerint a roppanós kovászos uborka titka a nulladik lépésben rejlik, azaz a főzéshez használt lé elkészítésében.
Mielőtt tehát hozzálátnál a kovászos uborka tényleges megvalósításához, magát a vizet készítsd elő a másnapi főzéshez. Forralj fel 3 liter vizet, adj hozzá 3 evőkanál sót, majd hagyd kihűlni a folyadékot. Másnap ezt a lét fogod használni az üvegbe rakásnál, és mivel nem melegen öntöd majd rá az uborkákra, azok nem puhulnak meg, hanem finom roppanósak lesznek.
Az ideális kovászolni való uborka az…
Nagy, minimálisan 10 cm hosszúságú, és 3 cm átmérőjű. Az ennél kisebb darabok csemegeuborkának számítanak. Ne feledkezzünk meg az alapos mosásról sem. A tökéletes végeredmény érdekében az üveget és az uborkákat is alaposan meg kell mosnunk. Annak érdekében, hogy elkerüljük azt, hogy keserű uborka is bekerüljön az üvegbe, vágjuk le az egyes darabok végeit, majd azt megnyalva ellenőrizzük le az uborka ízét. Ha a levágott rész keserű, vágjunk le még többet a szóban forgó zöldségből. Ezután persze öblítsük le az uborkát.
A roppanós kovászos uborka bevágásáról
A megtisztított uborkák bevágására több módszer is létezik. Az egyik legnépszerűbb, miszerint az uborka egyik oldalán hosszában-, a másik oldalán pedig a hosszú bevágásokra merőlegesen vágjuk be a zöldséget úgy, hogy a végeken érintetlenül hagyunk 1-1 cm-t. Ez azért fontos, mert így az uborka nem esik szét, viszont, ha kedvünk tartja, könnyen „hasábjaira” roppanthatjuk azt.
A hagyományos kovászos uborka berakása
Tegyük az üveg aljára az előre bekészített kaporcsokrot, majd arra szépen sorban az uborkákat. Az uborkák egymás mellett katonásan sorakozva sokkal kevesebb helyet foglalnak el, mintha csak úgy random beleszórnánk azokat az üvegbe. Az uborkák közé tehetjük a megtisztított fokhagymadarabkákat is (sokan például a szemes feketeborsra is esküsznek, mint ideális kovászos uborka fűszer).
Ha már majdnem megtelt az üveg, tegyünk az uborkák tetejére még egy kis kaprot, illetve a szelet kovászos kenyeret. Ezután már csak a kihűtött sós vízzel való felöntés marad, illetve magának az üvegnek a lezárása. E célból elég, ha egy kistányért használsz. Tegyél alá egy mély edényt, ami felfogja az érés során kifolyó levet. A kifolyt levet majd pótold az e célra félretett felöntőlével.
Hagyjunk neki 2-3 napot
A hagyományos kovászos uborka a nyári hőségben 2 nap alatt készül el, de hűvösebb időben ez 3 nap is lehet. Erre az időre tedd az üveget napos helyre. Ha letelt a 2 nap, szedd ki a már kész kovászos uborkát egy zárható edénybe. A levét ráöntve, a hűtőszekrényben huzamosabb ideig is eláll. A tapasztalat viszont azt mutatja, erre szinte sosem kerül sor. Sokkal hamarabb elfogy ez a kifogástalan nyári csemege, mintsem elveszítené a tartósságát a hűtőben. Ha ugyanis rendre betartottad a fenti lépéseket, az elkészült egészséges finomságra garantáltan az egész család apraja-nagyja rá fog járni.
A TÖKÉLETES KOVÁSZOS UBORKA TITKA
A kovászos uborka receptje mindenki számára mást jelent, legtöbbször a gyermekkorunkban fogyasztott ízt keressük felnőttként is. A legegyszerűbb, ha utána kérdezünk, hogyan készült és elkérjük a jól bevált receptet, ám erre sajnos nem mindig van lehetőség.
Ilyenkor a koviubi elkészítésénél némi kísérletezésre lesz majd szükségünk, hiszen nekünk kell kitalálnunk, milyen egyéb hozzávalókat, fűszereket adjunk majd az uborkához.
Azt is ki kell találnunk, az elkészítés során levágjuk-e a végüket (bár kétségtelen, hogy nem ezen múlik, hogy a miénk lesz-e a legfinomabb kovászos uborka), sőt akár a kaprot is elhagyhatjuk a befőttes üveg tetejéről, ha annak az ízvilága nem passzol az elképzeléseinkhez.
Minden esetben fektessünk azonban kiemelt figyelmet az uborkára, egész pontosan annak kifogástalan minőségére. Bármilyen kovászos uborka recept mellett is tesszük le a voksunkat ugyanis, a tökéletes végeredményhez elengedhetetlen a jó alapanyag. Ne felejtsük el azt sem, hogy ropogós ubi csak úgy érhető el, ha teljesen friss volt a zöldség.
Ugyancsak bánjunk csínján a napfénnyel, az ugyanis az ubik fonnyadását okozhatja. Ha nem spóroltuk le a kenyérszeletet (vagy burgonyás verziónál a krumplit), akkor az erjedési folyamat akár magában, napsütés nélkül is szépen megindul.
A kísérletezéshez egyébként tökéletesen megfelel egy kisebb, 5 literes befőttes üveg, a lényeg, hogy ezt tökéletesen tisztára mossuk, mielőtt összeállítjuk a savanyúságot. Amint elkészül az uborka, már meg is kóstolhatjuk, erre még hűvösebb időben is elegendő 3-4 nap.
A tökéletesen ropogós kovászos uborka kísérletezést igényelhet
Ne szegje kedvünket, ha elsőre nem érünk el tökéletes eredményt. Amennyiben az aroma nem az igazi, úgy próbálkozzunk mustármaggal, koriandermaggal, de nagyobb adag fokhagymákat is tehetünk az üvegbe. A különböző kovászos uborka receptek igen eltérőek lehetnek, ezeket szintén érdemes átolvasnunk, hiszen az adott recept szerzője nem véletlenül használja azokat az összetevőket, amik számára beváltak.
Idővel aztán számunkra is letisztul, mi is kell a tökéletes működéshez, valamint azt is megértjük, a hagyományos, kapros recepteket részesítjük inkább előnyben, vagy az újítóbb, speciális elkészítési módokat. Az eleinte, kevésbé jól sikerült ubikat különféle ételekhez is felhasználhatjuk, a kovászos uborka leves és a hasonló receptek például remek hűsítőként működnek a nyári forróságban.